Чи піде Україна шляхом Зімбабве у законодавстві про оренду землі?

АСОЦІАЦІЯ АГРАРІЇВ УКРАЇНИ (ААУ) зазначає, що зареєстрований у Верховній Раді України законопроект 3208 «Про прогресивні земельні відносини», в разі його прийняття призведе до того, що більше не буде необхідності виконувати і дотримуватися договорів оренди сільськогосподарських земель. Якщо ця популістська ідея буде підтримана, Україна фактично відмовиться від верховенства права та принципів вільного ринку і має усі шанси повторити крах зімбабвійського сільського господарства і Зімбабве як держави, який почався 20 років тому.
Навесні 2000 року зімбабвійський лідер Роберт Мугабе відправив своїх озброєних послідовників на штурм «білих» ферм. Як наслідок, виробництво одного з найбільш процвітаючих сільськогосподарських секторів Африки зійшло на нівець і країна опинилася на межі голоду.
Більшість з 5000 ферм, що належали тоді «білим» власникам, були конфісковані, щоб перерозподілити їхню землю в ім’я соціалістичних ідей. Понад 4500 ферм загальною площею 8 млн Га землі, а це майже 20% території Зімбабве, були захоплені і передані 160 000 домогосподарствам. Як потім виявилося, більшість із найприбутковіших ферм опинились в руках владної верхівки, включаючи дружину Мугабе Грейс.
Протягом наступних восьми років ВВП держави скоротився на 40%, місцева валюта катастрофічно девальвувала, оскільки долари від експорту та іноземних інвестицій більше не надходили. За 6 років реальна вартість сільськогосподарської продукції Зімбабве впала на 70%. Торговий баланс в результаті склав мінус 20% ВВП.
У 2008 році гіперінфляція досягла 500 мільярдів відсотків. Економічна криза змусила мільйони людей залишити країну. Вже у 2009 році країна втратила свою офіційну валюту. Після повалення Мугабе власними збройними силами, його наступник Еммерсон Мнангагва у 2019 році пообіцяв виплатити компенсацію «білим» фермерам, які втратили свою землю через вторгнення і захоплення.
ААУ стоїть на захисті інтересів українських аграріїв і закликає законодавців не доводити рівень популізму в нашій країні до абсурду, пропонуючи нівелювати базові принципи існуючої правової системи і міжнародного права.
Сьогодні на тлі навислої епідемічної загрози і наближення економічної кризи, коли весь світ намагається знайти дієві рішення щодо підтримки бізнесу, працездатності економіки і добробуту громадян, законопроект 3208 від 12.03.2020 «Про прогресивні земельні відносини» фактично дезорганізує весь аграрний сектор України. Це призведе до краху сільського господарства разом із інфраструктурою, а слідом до краху всієї цивільно-правової організації нашого суспільства і самої Держави!
Цим законопроектом пропонується розширити права одній зі сторін договору, надавши можливість фактично на свій розсуд розірвати договір в односторонньому порядку без врахування інтересів протилежної сторони. Цей «експеримент» сьогодні пропонують провести на договорах оренди землі та емфітевзису (користування). Це дасть можливість достроково відмовлятися від своїх зобов’язань в частині передачі землі в оренду, «ставлячи на коліна» аграріїв, які вклали свої гроші в інвестиції, врожай, зрошення. Наступним кроком, вже завтра ніхто і ні за що не відповідатиме взагалі, і тоді вже «на колінах» опинимося ми ВСІ!
Насправді нам важко собі уявити парламентарів і їхні справжні мотиви, що здатні підтримати таку ініціативу із очевидними наслідками. Ми віримо, що цього не станеться ніколи і ні за яких обставин.
Будь-які заклики щодо перегляду положень підписаних договорів, обов’язковості їх виконання, порушення принципу рівності сторін і презумпції їх порядності по відношенню один до одного, неминуче призведуть до бідності внаслідок економічного хаосу.
Віримо, що здоровий глузд і державний підхід будуть сильніші миттєвих прагнень і бажань до легкої наживи. Інакше нам залишиться сподіватися тільки на міжнародне право, яке завжди стоїть на сторожі бізнесу і простих людей, і на те, що принцип справедливості буде відновлений міжнародними судовими юрисдикціями.