Прийнятий земельний закон – це шанс побудувати розквіт України

АСОЦІАЦІЯ АГРАРІЇВ УКРАЇНИ (ААУ) підтримує прийняття парламентом України основного земельного закону, незважаючи на його не ринковість і непрацездатність. Важливо, що у цьому символічному голосуванні Україна вибрала шлях щодо співпраці з МВФ і політику ринкових реформ.

Земельна реформа – це про наше майбутнє, яке неможливе без довіри інвесторів, як внутрішніх, так і зовнішніх, готових створювати і розвивати довгострокові проекти в Україні. Задля того, щоб країна отримала максимум від реформ, необхідно проаналізувати нову ситуацію із спеціалістами та визначити, що в ній добре та як вирішити поточні невдачі – дискримінацію іноземців та прикордонних регіонів. Вирішення цих двох основних моментів підвищить привабливість України і ААУ пропонує пам’ятати первинної моделі реформи.

Ми повинні згадати, що вже маємо ефективну модель сільськогосподарського виробництва, яка стала можливою завдяки різноманіттю її учасників, де присутній і український фермер, який займає сьогодні 85% ринку, є великі агрокомпанії з часткою в 13% і іноземці, яких всього 2%. Завдяки спільному співіснуванню, співпраці, здоровій конкуренції, ми налагодили аграрну галузь так, що вона стала нашим національним надбанням і порушити цей баланс сьогодні було б катастрофою.

Сьогодні всі учасники ринку, ті, що вже відбулись як справжні господарі, повинні мати рівні можливості, щоб збалансувати свій земельний банк. А це означає мати можливість його викупити за взаємовигідною ціною і відповідні обмеження повинні бути зняті. Це потрібно задля підняття рівня економіки, для зміцнення нашого добробуту. Обмеження в 10 тисяч гектарів на одну юридичну особу з аналогічним правом для вже присутніх іноземців, дозволить сільському господарству розвиватися і приносити приріст ВВП. Різноманіття учасників ринку дозволить не порушити інтереси первинних землевласників – пайовиків, заради повернення повноти прав яких, реформа і була первинно запропонована. А це близько 7 мільйонів громадян, чий актив – земля, сьогодні суттєво недооцінена.

Нажаль, земельний закон блокує ринок землі в прикордонних регіонах, що робить їх неповноцінними і це завдасть їм шкоди. Наші прикордонні землі повинні отримати максимальну інвестиційну привабливість, там має бути присутній інвестор, там люди повинні, якщо хочете, бути заможнішими за інших і тим самим стати природним щитом і захистом України від сепаратистських настроїв. Вони повинні розуміти, що саме завдяки Україні в їхньому будинку тепло і затишно, а навколо вітається дух конкуренції і підприємництва. Але сьогодні ці регіони приречені на безперспективність і ми провокуємо їх на сепаратизм, нехтуючи уразками історії.

Україна повинна стати, як заявляв нещодавно Президент, найвигіднішим «стартапом», бажаною гаванню для інвестиційних кораблів. Інвестор має сьогодні захотіти вкласти в Україну свої ресурси, щоб вже завтра щиро бажати Україні процвітання, добробуту і успіху.
Сьогодні ж ми, по суті, женемо інвесторів геть! І навпаки, подивіться на США, де чинний міністр фінансів Стівен Мнучін 30 березня зробив заяву, що «для довгострокових інвесторів це відмінний час, щоб продовжувати інвестувати в США». Ми вважаємо, що Україна не може собі дозволити програти конкуренцію за інвестиційні ресурси.

Без дотримання цих критеріїв Україна не просунеться вперед – це реформа без реформи – і це означає, що реформа МАЄ бути продовжена.