Позики між компаніями під відсотки – це стандартний метод фінансування в ЄС, але не в Україні.

АСОЦІАЦІЯ АГРАРІЇВ УКРАЇНИ (ААУ) закликає надати допомогу економіці України і дозволити компаніям кредитувати одна одну під відсотки. Така заборона процентних ставок, яка діє зараз і яка схожа на ісламський банківський бізнес, завдає значної шкоди Україні. Єдине, до чого вона призводить – до фіскального катування бізнесу завдяки відповідній і нелогічній зарегульованості.

Зараз, коли рецесія економіки є базовим сценарієм і всі експерти зайняті пошуком і розробкою моделей щодо подальшої підтримки і стимулювання бізнесу, особливо актуальним стає питання пошуку внутрішніх, досі незадіяних, власних ресурсів. Звісно, підтримка від зовнішніх донорів є дуже значущою, від неї зараз нікуди не дітися і на цьому тлі Україні потрібно робити все можливе і доцільне задля запобігання втрати платоспроможності, але треба щось робити і з власними внутрішніми перепонами, які затримують наш розвиток.

На жаль, у нас в Україні і досі існує історичний і не виправданий анахронізм по відношенню до грошей, до оцінки їхньої вартості. У розвинених країнах будь-яка компанія може позичати гроші іншій компанії за відсотки. Звісно, це не стосується бізнесу, який залучає кошти від населення для надання кредитів і це зрозуміло – все, що стосується фінансової діяльності на постійній основі, має чітко регулюватись з огляду на минулі банкрутства та зловживання коштами.

Сьогодні на законодавчому рівні в Україні створені всі можливі перепони задля недопущення використання і залучення вільних ресурсів звичайних компаній для потреб інших компаній, у яких є нагальна потреба в грошах на платній основі. Чому одна компанія, яка має вільні кошти і бажання допомогти, не може позичити їх іншій, якій ці гроші зараз так потрібні, і отримати за це плату? Адже, отримання плати за відволікання власного ресурсу для компанії-позикодавця є цілком зрозумілою, як і для компанії-позичальника, яка отримала додаткові можливості розвитку.

Чому ми самі вбиваємо вільний рух капіталу всередині нашої країни? Чому ми змушуємо наші компанії до організації власної структури фінансування через офшори, де такої зарегульованості немає? Наше законодавство прописано так, що без будь яких санкцій, організація фінансування між компаніями можлива лише на безоплатній основі і тільки на короткостроковий термін до одного року.

У звичайній економіці банк, що фінансує, вимагає певного попереднього фінансування інвестицій з боку самої компанії. Це означає, що компанії, яка має наміри здійснити бізнес проект, потрібно спочатку мати власний чи приватний (небанківський) капітал, щоб згодом отримати банківський кредит. Більше того, банк, зазвичай, наполягає на певній частині іншого фінансування до погашення позики. Для вирішення обох вимог інвестору потрібен або власний, або позичковий капітал, при цьому на термін довший, ніж один рік. Легальне фінансування під відсотки, який чітко зафіксований в договорі, знімає ризики того, що самим поняттям витрат/доходів і поняттям «ринкова» відсоткова ставка, наші податкові органи будуть легко маніпулювати. Сьогодні, коли всі зважують на ці податкові ризики, ринок не розвивається: немає ефективних і прозорих інструментів розподілу капталу – немає росту економіки.

ААУ виступає з ініціативою і закликає владу, законодавців і НБУ дозволити приватному бізнесу кредитувати один одного на платній основі напряму, при умові, що таке кредитування не буде мати ознак систематичної діяльності і буде здійснюватися під загально-прийнятний відсоток. Це дозволить значно пожвавити економічну активність. У нас з’являться конкурентні альтернативи, в тому числі і стосовно умов і відсотків такого кредитування. Вивільнені кошти компаній згенерують додаткову вартість із відповідним оподаткуванням для обох сторін, що також позначиться на бюджетних надходженнях. Все це стане можливим завдяки одному чіткому кроку в бік бізнесу і стане у нагоді нашому Урядові і Президенту, які саме зараз зайняті рятуванням нашої економіки.